·

Słowo Biskupa Rzeszowskiego w związku z peregrynacją relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Rzeszów,   21 sierpnia 2024 r.

Słowo Biskupa Rzeszowskiego

w związku z peregrynacją relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Drodzy Diecezjanie!

Beatyfikacja Józefa i Wikorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Markowej koło Łańcuta, była wydarzeniem wyjątkowym, które wcześniej nie miało miejsca w historii Kościoła. Oto bowiem do chwały ołtarzy wyniesiona została w jednym akcie beatyfikacyjnym cała rodzina: małżonkowie wraz z dziećmi. Niespotykanym był także fakt, że spośród beatyfikowanych dzieci jedno znajdowało się jeszcze w łonie matki. Kościół w ten sposób potwierdził, że wszyscy członkowie rodziny, zarówno rodzice jak i dzieci mogą zostać świętymi. Raduje nas także fakt, że w ostatnim czasie Stolica Apostolska przychyliła się do prośby o ogłoszenie Rodziny Ulmów patronem Województwa Podkarpackiego, na terenie którego znajduje się znaczna część naszej diecezji.

Od prawie roku relikwie Błogosławionej Rodziny nawiedzają poszczególne parafie wszystkich diecezji w Polsce. W najbliższym czasie swoją peregrynację przeżywać będzie także nasza Diecezja Rzeszowska. Z oczywistych względów relikwie Błogosławionych nawiedzą tylko wybrane miejsca diecezji: Gorlice, Dębowiec, Strzyżów, Ropczyce, Kolbuszową i Rzeszów. Chociaż relikwie nie dotrą do każdej parafii, pragnę zaprosić Was wszystkich do gorliwej modlitwy w tych dniach za wstawiennictwem Błogosławionych Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Oni bowiem są nam dani w tym czasie przez Bożą Opatrzność jako szczególni Orędownicy za małżonkami i całymi rodzinami, które dzisiaj nierzadko doświadczają różnych trudności i kryzysów, a w społeczeństwie coraz częściej podważana jest rola rodziny jako miejsca wzrostu w wierze i świętości. Równocześnie gorąco zapraszam wszystkich, którzy mają taka możliwość, do osobistego włączenia się w peregrynację i modlitwę przy relikwiach Błogosławionych w wybranych ośrodkach duszpasterskich naszej diecezji.

Ufam, że czas nawiedzenia stanie się dla wszystkich dogodną okazją do uświadomienia sobie, że świętość jest powołaniem każdego człowieka oraz że świętość osiąga się w codziennym wiernym Chrystusowi życiu, czego przykład pozostawili nam Błogosławieni z Markowej.

Na czas peregrynacji z serca Wam wszystkim błogosławię.

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba